Farmer’s Market

This open-ended wooden structure simulates a typical fruit stand as seen in many places in Tulare County. It is stocked with lifelike fruit ranging from oranges, apples, bananas, pineapples, and lemons, as well as vegetables like carrots, broccoli, and parsnips.

Several of these are also correctly weighted so they can be used on the working scale hung from the roof. There is a working cash register with play money in a wide denomination range. On one side of the outer wall is a blackboard for kids to write out the specials.

We also provide aprons and shopping baskets to fully simulate the shopping and selling experience. Finally, the whole stand is decorated with actual fruit signage and brands that come from Tulare County. Caters from 2 – 12.

Sample Activity for Educators

Farmer’s Market: Purchasing Practice

This activity provides students with the opportunity to practice addition, subtraction and estimating using the sum of two numbers.

Explanation:

Problems 1-3: You are the owner of the Farmer’s Market located inside the Grove Pick and Pack. Each item in your Farmer’s Market costs a certain amount based on weight, which you will determine beforehand. To keep the price the same throughout this game, have the students write the price per pound of each fruit and vegetable on the blackboard attached to the Farmer’s Market.

Problem 4: Centered around the workings of the Grove Pick and Pack, students will need to follow the procedure for properly playing with the Grove Pick and Pack.

Problem 1:

If each customer purchases $10 worth of fruit, how many pounds of each fruit would they get? Which fruit is the best value for the price?

Problem 2:

You’re shopping for vegetables for your families dinner tonight, and you have only $6 to spend. Which two vegetables would you purchase that would provide enough to feed everyone?

Problem 3:

Your Farmer’s Market is located 20 miles from the pick and pack (packing house). If it costs $5 per mile, how much would you have to pay a delivery driver to bring your food to you? If you used your own car, the cost per mile would drop to $2 per mile, but you have to drive to the pick and pack and back. How much would it cost to get your food to your Farmer’s Market? Which of the two options is more cost effective?

Problem 4:

Split the group into two equal teams. One team will be the pickers, the other is the shippers. Using the proper procedure for the pick and pack, can the shippers get all the fruit out of the conveyor and into air box before the pickers can pick it off the trees?

Questions to ask after the activity:

  1. Which problem did you enjoy the most?
  2. Based on the problems above, would you want to own your own Farmer’s Market?
  3. Estimate the total cost of all the items in your shopping basket without counting or calculating. Was your estimate close to the actual price?
  4. Count the total number of green, yellow and orange “oranges” in the pick and pack. How much profit would you make if you sold all of each color?

Download PDF of This Activity, plus Related Common Core Standards. Includes Common Core Standards & Activities for other exhibits: